HRVATSKI ZAŠTITARI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HRVATSKI ZAŠTITARI

PRVI I JEDINI NEOVISAN FORUM ZAŠTITARA HRVATSKE , SINCE 2007
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 10 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 10 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 45, dana sub sij 27, 2024 12:24 pm.
Latest topics
» Zračna Luka Split
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptyuto svi 21, 2019 10:28 pm by akovacic6

» NOVA UPRAVA U A.K.D.-u
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptyčet vel 15, 2018 5:35 pm by master-x

» LIJEČNIČKI PREGLED
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptyčet sij 11, 2018 12:29 am by kiklop

» Zaštita Zagreb
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptypet pro 29, 2017 12:21 pm by trust

» SOKOL d.o.o.
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptypet ruj 29, 2017 1:51 am by deannemec

» Plaće u Securitasu
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptypon srp 17, 2017 2:05 am by master-x

» In memoriam
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptypon svi 29, 2017 9:09 pm by Admin

» Klem
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptyčet stu 17, 2016 6:42 pm by z3z2

» Zaštitar Sućić
Kad zaštitar(ka) pukne... Emptysri stu 16, 2016 2:08 pm by jsute

Tablica udjela na tržištu PZ
ZAŠTITARSKE TVRTKE

Udio u tržištu po ukupnom prihodu 2011 god

Udio u tržištu po broju zaposlenih i prihodu za 2013 god
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Gađanje iz vatrenog oružja!
Statistics
Registriranih korisnika/ca: 1849.
Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: veterangrom.

Ukupno postova: 5464. in 506 subjects

 

 Kad zaštitar(ka) pukne...

Go down 
Autor/icaPoruka
tvrtko
Ozbiljan član
Ozbiljan član



Broj postova : 61
Registration date : 29.12.2013

Kad zaštitar(ka) pukne... Empty
PostajNaslov: Kad zaštitar(ka) pukne...   Kad zaštitar(ka) pukne... Emptyned oľu 13, 2016 10:00 pm

Čitateljica Ivana Šimić obratila nam se otvorenim pismom u kojem nam se požalila na uvjete rada u zaštitarstvu i pozvala ljude da ne dopuste da im se uzme i posljednja trunka dostojanstva. Pročitajte njenu priču.

Za neproduljenje ugovora saznala dva dana prije isteka

Godinu dana nakon završenog tečaja za zaštitara, dobijam poziv sa Zavoda za zapošljavanje, da se javim u jednu zaštitarsku tvrtku. Odlazim na razgovor, gdje me šef kadrovske službe indirektno odgovara od posla, jer se radi u smjenama te zbog toga mnogi odustaju. Budući da mi je posao bio, i još uvijek jest, neophodan, pristajem na sve uvjete koji mi ionako nisu strani, jer sam radila do sada u smjenama u drugim tvrtkama, i niti jedan posao mi nije težak.

U lipnju 2014. dobijam ugovor na godinu dana. Sve bi bilo u najboljem redu da za neproduljenje ugovora nisam saznala tek dva dana prije njegovog isteka. Krajem svibnja nadzornik mi javlja da sam na godišnjem odmoru do isteka ugovora, te sam u to vrijeme nekoliko puta zvala u vezi mog ugovora, međutim, nitko mi ništa nije znao reći. Dva dana prije isteka, dok sam još na godišnjem, zovem firmu i šef kadrovske mi kaže da mi neće produžiti ugovor. Bez ikakve obavijesti, razgovora, otkaznog roka. Toliko o ažurnosti!

Problem o kojem želim govoriti puno je dublje prirode, a radi se o ROBOVLASNIČKOM odnosu pojedinih ‘šerifa’ nadzornika prema zaštitarima. Većina zaštitara radi dvanaestosatne smjene, nakon čega nerijetko moraju odrađivati zamjene, ići na utakmice te nemaju privatan život ni u kojem pogledu.

Pojedini nadzornici ponašaju se kao gospodari tuđih života, mijenjaju raspored rada po nekoliko puta mjesečno, bez ikakve obavijesti. Dođeš na posao odraditi svoju smjenu sa strepnjom u želucu što te danas čeka. Zaštitari nemaju pravo na svoj privatni život, na svoju obitelj, na svoje obveze izvan posla. Očekuju od zaštitara da budu na raspolaganju 24 sata dnevno!

To je bio moj prigovor jednome od nadzornika. Rekla sam da nisam vlasništvo firme te da ovakvim načinom rada krše ne samo radnička, nego i ljudska prava. To je bio dovoljan razlog da ugroze moju egzistenciju. Na moj rad, u tih 11 mjeseci, nije bilo niti jednog kašnjenja na posao, niti jedne zamjerke od strane kolega ili klijenata. Odradila sam sve korektno i profesionalno, što i moji kolege mogu potvrditi. Dovoljno je bilo da se ne svidim nekom nadzorniku.

Robovlasništvo, a ne posao

Ja se uistinu pitam u kakvoj mi to državi živimo? Sustavno se krše, ne samo radnička, nego i osnovna ljudska prava. Zakon se ne poštuje! Nitko za ništa ne odgovara, a radnici se nemaju kome obratiti da ih zaštiti. Sramota je što pojedine zaštitarske kuće rade od svojih ljudi. Ovo što sam na svojoj koži osjetila je robovlasništvo, a ne posao. Za 3050kn BRUTO, očekuju od vas da ste im na raspolaganju 24 sata dnevno, mijenjaju raspored rada kako njima odgovara, čime ljudima oduzimaju slobodne dane, a o ‘kulturi’ ophođenja i ‘profesionalnosti’ da i ne govorim. Ljudi pucaju od umora, ubrzanih smjena, zamjena za bolovanje i godišnje odmore i vrijeme je da netko progovori o tome. Pola ljudi uzima tablete za smirenje kako bi se lakše nosili sa svime time, sa tom nepravdom i gaženjem ljudskog dostojanstva.

Ljudi se boje, jer im je egzistencija ugrožena, šute i rade kako im je mali 'bog' zapovjedio, bez pogovora. Žalosna i bijedna slika hrvatske stvarnosti, gdje se šačica ‘moćnika’ koji imaju novac zarađen na grbači nas radnika, ponašaju kao gospodari života i smrti svojih zaposlenika.

Pozivam ovim putem nadležne institucije, da pošalju inspekciju rada u SVE zaštitarske firme. Neka pročešljaju malo financije i ispitaju zašto se plaće isplaćuju nekoliko dana nakon što je zakonom propisano, dok milijuni našeg novca sjede na nečijem računu i 'obrću' kamatu, a radnici se pitaju hoće li imati dovoljno za platiti režije. Vlasnik firme zaradi godišnje nekoliko desetina milijuna kuna, a ‘nema’ radnicima za radne cipele?! Neka se odredi osnovna plača za zaštitare, a ne da radimo kao životinje za ovu sramotu od plaće. Neka ispitaju poštuju li poslodavci radnička prava. Neka porazgovaraju sa zaposlenicima, jer ovo što se kod nas radi podsjeća na radničke logore i robovlasništvo.

Sramotno i nedopustivo u tzv. pravno uređenoj državi koja se poziva na demokraciju i vladavinu prava. Kakva prava ima radnik u ovoj zemlji? NIKAKVA GOSPODO, I VI STE ZA TO KRIVI! Krivi smo svi mi, koji dopuštamo da nas sustavno gaze, koji se bojimo vlastite sjene, koji se ne borimo za sebe i svoju djecu. Ako im dozvolimo da nam uzmu i posljednji trun dostojanstva, nismo niti zaslužili drugo nego da nas i dalje gaze i obezvrjeđuju.

Pozivam također svoje kolege da dignu svoj glas. Ta šačica jada koja umišlja da su bogovi tuđih života može biti pobijeđena i početi nas poštivati, tek kada se prestanemo bojati, i kada se zauzmemo za sebe, a samim time i jedni za druge.
[Vrh] Go down
 
Kad zaštitar(ka) pukne...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
HRVATSKI ZAŠTITARI :: FORUM-Tvrtke :: AKD-ZAŠTITA-
Forum(o)Bir: