HRVATSKI ZAŠTITARI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HRVATSKI ZAŠTITARI

PRVI I JEDINI NEOVISAN FORUM ZAŠTITARA HRVATSKE , SINCE 2007
 
Početna stranicaPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 5 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 5 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 45, dana sub sij 27, 2024 12:24 pm.
Latest topics
» Zračna Luka Split
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyuto svi 21, 2019 10:28 pm by akovacic6

» NOVA UPRAVA U A.K.D.-u
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyčet vel 15, 2018 5:35 pm by master-x

» LIJEČNIČKI PREGLED
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyčet sij 11, 2018 12:29 am by kiklop

» Zaštita Zagreb
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptypet pro 29, 2017 12:21 pm by trust

» SOKOL d.o.o.
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptypet ruj 29, 2017 1:51 am by deannemec

» Plaće u Securitasu
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptypon srp 17, 2017 2:05 am by master-x

» In memoriam
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptypon svi 29, 2017 9:09 pm by Admin

» Klem
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyčet stu 17, 2016 6:42 pm by z3z2

» Zaštitar Sućić
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptysri stu 16, 2016 2:08 pm by jsute

Tablica udjela na tržištu PZ
ZAŠTITARSKE TVRTKE

Udio u tržištu po ukupnom prihodu 2011 god

Udio u tržištu po broju zaposlenih i prihodu za 2013 god
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Gađanje iz vatrenog oružja!
Statistics
Registriranih korisnika/ca: 1849.
Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: veterangrom.

Ukupno postova: 5464. in 506 subjects

 

 Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Tito
Član
Član
Tito


Broj postova : 25
Registration date : 10.09.2007

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyned sij 18, 2015 6:47 pm

Ptičurina je napisao/la:
t je napisao/la:
Itekako je problem, problem je zato što taj minimalac nije odraz stvarnog stanja. Na birou ima puno ljudi koji bi radili ispod iznosa od 2 400 kn, a država, sindikati i takvi loši zakoni im to ne dozvoljavaju. Isto tako, postoji mnogo poslodavaca koji bi htjeli zaposliti ljude ispod 2 400 kn jer im oni vrijde ispod 2 400 kn tj. ne donose im dovoljnu zaradu (zbog nedostatka iskustva, vještine, invalidnosti itd.) da pokriju svoju brutto plaću od 3 500 kn (valjda si svjestan da tvoja neto placa nije ukupni trosak tvog poslodavca; tu je i brutto koji on mora placati za tebe a koji ti ni ne vidis jer ti ga ukrade drzava), a također zbog države, sindikata i loših zakona oni su onemogućeni da zaposljavaju i otvaraju radna mjesta

Šta je to dovoljna zarada poslodavca ,dali je to normalna zarada u kojoj poslodavac zaradjuje npr duplo više od svog radnika ili je to zarada u kojoj prvu godinu on sebi i sinu može kupiti novog BMW 3 .I treba da su onemogućeni ,ako netko otvara tvrtku mora biti spreman na malu dobit stoga mu treba zakonom utvrditi minimalnu neto plaću od 2800 koju mora isplatiti radniku ako isto ne može ispuniti neka ZATVORI TVRTKU .Onaj tko otvara tvrtku mora biti spreman na minimalan dobitak ako ne i gubitak.

t je napisao/la:
Ma nemoj, a tko će platiti tu razliku ? Zašto sad ti ne razmišljaš svojom glavom ? Ako tvornica čokolade angažira tvoju zaštitarsku firmu za 33 kn umjesto za 23 kn, tu razliku od 10 kn po satu cu morati platiti ja koji volim kupovati čokoladu ! A meni je cilj da platim što manje za tu čokoladu, a ne što više. Ići ću kupovati čokoladu kod one firme koja je za manje novaca angažirala zaštitarsku tvrtku jer je logično njezina čomolada jeftinija, zar ne ? Svatko od nas gleda svoju korist, ja se sigurno u trgovini na polici pri kupnji čokolade ne ću rukovoditi time koliko je snižena cijena rada portira na porti tvornice čokolade, nego koliko je niska cijena moje čokolade. A sad umjesto čokolade uzmi primjer bilo čega drugoga: kruha, cipela, hlača, cijene grijanja itd. Svi gledamo da za što manje novaca dobijemo što više toga, a sigurno se ne rukovodimo time da portiri, čistačice, vozači, tajnice ili radnici na traci firme čije proizvode kupujemo imaju veću satnicu.

Opet nevidiš ono što treba,i žalosti me što pomno ne čitaš šta sam napisao znači napisao sam nebi propao a ne nebi imao manju dobit ali ima i za to lijeka Naime 1.)Cijena čokolade ne ovisi samo o cijeni radnika nego i o cijeni uvezenog mlijeka ,riže a i lješnjaka Smile 2.)Ako bi se zašitarske tvrtke dogovorile i sve išle na natječaj s cijenom ne ispod 30 kn o čemu je bilo govora http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Sefovi-zastitarskih-tvrtki-dogovorili-najnizu-cijenu-rada-da-bi-je-opet-krsili ali nije bilo poštenja ....onda ti strastveni ljubitelju čokolade nečeš morati plačati čokoladu skuplje , vlasnici tvornica čokolade jedino moraju biti spremni i pomiriti se na manju godišnji dobit od svoje tvornice pa stoga više neće imati milijun kuna kuna neto nego 800 tisuća i stvar rješena.

t je napisao/la:
Očito su vlasnici te tvrtke dobri katolici i idu u crkvu. Dakle, ako im sutra bude trebao veći broj dobrih radnika, ne će im biti problem pokupiti ih od strane konkurenata koji imaju slabije uvjete rada. A tada će ovi da ih zadrže također morati početi davati božićnicu i uskrsnicu te ostale pogodnosti. To se inače zove dobra konkurencija i to je jedini ispravan i ucinkovit nacin da se radnicima poboljsaju radni uvjeti, kada se i poslodavci natjecu za radnike, a ne samo radnici za radna mjesta. A toga ima samo na slobodnom trzistu, sigurno ne utvrđivanjem propisanog minimalca od strane drzave i parazitskih sindikata. Ovaj forum mi se sviđao upravo iz razloga sto se na njemu ne postuju sindikati, a vidim sad da ih se ocito zaziva kao neke posrednike između radnika i poslodavaca. To smatram zalosnim.

Haha koje tlapnje , kako to možeš nazvati dobra konkurencija ako su oni jedina zaštitarska (možda ima još jedna )tvrtka koja je dala božićnicu , pa ne misle valjda preuzeti ljude iz svih zaštitarskif firmi u hrvatskoj,dobra konkurencija bi bila kada bi svi dali nekakve božićnice a oni najveće ali ovako oni su samo firma s manje pohlepnim vlasnikom kojemu ultra profit nije jedino za što živi.O kakvim natjecanjem za radnike pričaš kad i sam znaš i tvrdiš da toga ima na birou na kile i to po tebi za manje od 2400 .Da dobri katolici i idu u crkvu neznam što reći na ovo kao da ateist ne može biti dobra osoba ...s kim se uopće prepucavam ovdje ,volio bi da se javi vlasnik Osjek sigurnosti i da kaže jel dobar vjernik ili dobar ateist OMG affraid

t je napisao/la:
Koliko vodimo dragi kolega, upravo je situacija obratna; pri sagledavanju rijesenja problema (za koje se slazemo da nije najbolje) zapanjuje me doza intelektualne lijenosti kod tebe. Pa nisu samo politicari u demokraciji a ponajmanje ne kapitalizam krivi za stanje u drzavi. Kada su dr. F. Tuđman i njegovi ljudi 90-te dosli na celo drzave zatekli su 250 000 NEZAPOSLENIH, jos toliko izmisljenih radnih mjesta, poduzeca u blokadama te citavu ekonomiju u kolapsu. Nas nije u ovu situaciju doveo nikakav kapitalizam (kapitalizam jezemlje koje su ga imale doveo do bogatstva); nas je u ovu situaciju doveo samoupravni socijalizam. A pricati o pretvorbi dva desetljeca nakon rata je isto kao i zaliti za prolivenim mlijekom. Ne mozemo se jednostavno vise vaditi na nju. Ako je recimo lopovluk u pretvorbi iznosio vrijednost danasnjih 200 milijardi kuna, pa proslo je dosada vec vise od dva desetljeca, ta dvogodisnji BDP RH je znatno visi od tog iznosa, dakle u RH je dosada stvoreno vec deset puta vise NOVOG bogatstva nego sto je iznos citave krađe u pretvorbi. Uostalom i taj neuspio pokusaj pretvorbe je bio posljednji pokusaj da se spasi ono sto je ionako komunizam obezvrijedio i unistio.

A što reći ,mislim da je suvišno ići tako duboko al kad uzmem onaj tvoj dio dobri katolici i idu u crkvu i ovaj dio komunizam obezvrijedio i unistio. odmah znam gdje ova diskusija vodi i znam da diskutiram s osobom opredjeljenog političkog svjetonazora u ovoj situaciji desno . Naučen životom ulaženje u diskusiju s osobama koje su politički opredjeljenje sve se svede na razglabanje o dubokoj politici iz kojeg ne možeš dobit istinu jer istina je najčešće u sredini i ne poznaje lijevo ili desno stoga sam ja sam u ovoj temi rekao sve što sam imao pozdrav.

Potpisujem od slova do slova Smile
[Vrh] Go down
S.t.a.l.k.e.r
Član
Član



Broj postova : 48
Registration date : 12.05.2012

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyčet sij 15, 2015 1:56 am

Ja sam svašta u životu vidio, ali to da nekome odgovara da radi za 2400-2500 kuna, e to još nisam, to mi je žešće ludilo. Zbogom pameti, jadni mi u ovoj Hrvatskoj sa pojedincima kojima odgovara da dobe minimalac, a da šef vozi novi BMW i ima vikendice..."jer je on to tobože pošteno zaradio"...a zaštitar to nije zaslužio jer je na Božić, Usrks itd radio noćne smjene, a da nije dobio ni čokoladu za djete doma.

Jebote, kakvih tu sve likova ima...i čemu da se čovjek onda nada...fakat ima nešto u tome što ljudi na zaštitare gledaju kao na najveće kretene na svijetu koji druge poslove ne mogu obavljat...dok god ima ljudi koji tako razmišljaju i tako gledaju stvari...
[Vrh] Go down
Ptičurina
Ozbiljan član
Ozbiljan član
Ptičurina


Broj postova : 92
Registration date : 09.09.2008

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyčet sij 15, 2015 1:49 am

t je napisao/la:
Itekako je problem, problem je zato što taj minimalac nije odraz stvarnog stanja. Na birou ima puno ljudi koji bi radili ispod iznosa od 2 400 kn, a država, sindikati i takvi loši zakoni im to ne dozvoljavaju. Isto tako, postoji mnogo poslodavaca koji bi htjeli zaposliti ljude ispod 2 400 kn jer im oni vrijde ispod 2 400 kn tj. ne donose im dovoljnu zaradu (zbog nedostatka iskustva, vještine, invalidnosti itd.) da pokriju svoju brutto plaću od 3 500 kn (valjda si svjestan da tvoja neto placa nije ukupni trosak tvog poslodavca; tu je i brutto koji on mora placati za tebe a koji ti ni ne vidis jer ti ga ukrade drzava), a također zbog države, sindikata i loših zakona oni su onemogućeni da zaposljavaju i otvaraju radna mjesta

Šta je to dovoljna zarada poslodavca ,dali je to normalna zarada u kojoj poslodavac zaradjuje npr duplo više od svog radnika ili je to zarada u kojoj prvu godinu on sebi i sinu može kupiti novog BMW 3 .I treba da su onemogućeni ,ako netko otvara tvrtku mora biti spreman na malu dobit stoga mu treba zakonom utvrditi minimalnu neto plaću od 2800 koju mora isplatiti radniku ako isto ne može ispuniti neka ZATVORI TVRTKU .Onaj tko otvara tvrtku mora biti spreman na minimalan dobitak ako ne i gubitak.

t je napisao/la:
Ma nemoj, a tko će platiti tu razliku ? Zašto sad ti ne razmišljaš svojom glavom ? Ako tvornica čokolade angažira tvoju zaštitarsku firmu za 33 kn umjesto za 23 kn, tu razliku od 10 kn po satu cu morati platiti ja koji volim kupovati čokoladu ! A meni je cilj da platim što manje za tu čokoladu, a ne što više. Ići ću kupovati čokoladu kod one firme koja je za manje novaca angažirala zaštitarsku tvrtku jer je logično njezina čomolada jeftinija, zar ne ? Svatko od nas gleda svoju korist, ja se sigurno u trgovini na polici pri kupnji čokolade ne ću rukovoditi time koliko je snižena cijena rada portira na porti tvornice čokolade, nego koliko je niska cijena moje čokolade. A sad umjesto čokolade uzmi primjer bilo čega drugoga: kruha, cipela, hlača, cijene grijanja itd. Svi gledamo da za što manje novaca dobijemo što više toga, a sigurno se ne rukovodimo time da portiri, čistačice, vozači, tajnice ili radnici na traci firme čije proizvode kupujemo imaju veću satnicu.

Opet nevidiš ono što treba,i žalosti me što pomno ne čitaš šta sam napisao znači napisao sam nebi propao a ne nebi imao manju dobit ali ima i za to lijeka Naime 1.)Cijena čokolade ne ovisi samo o cijeni radnika nego i o cijeni uvezenog mlijeka ,riže a i lješnjaka Smile 2.)Ako bi se zašitarske tvrtke dogovorile i sve išle na natječaj s cijenom ne ispod 30 kn o čemu je bilo govora http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Sefovi-zastitarskih-tvrtki-dogovorili-najnizu-cijenu-rada-da-bi-je-opet-krsili ali nije bilo poštenja ....onda ti strastveni ljubitelju čokolade nečeš morati plačati čokoladu skuplje , vlasnici tvornica čokolade jedino moraju biti spremni i pomiriti se na manju godišnji dobit od svoje tvornice pa stoga više neće imati milijun kuna kuna neto nego 800 tisuća i stvar rješena.

t je napisao/la:
Očito su vlasnici te tvrtke dobri katolici i idu u crkvu. Dakle, ako im sutra bude trebao veći broj dobrih radnika, ne će im biti problem pokupiti ih od strane konkurenata koji imaju slabije uvjete rada. A tada će ovi da ih zadrže također morati početi davati božićnicu i uskrsnicu te ostale pogodnosti. To se inače zove dobra konkurencija i to je jedini ispravan i ucinkovit nacin da se radnicima poboljsaju radni uvjeti, kada se i poslodavci natjecu za radnike, a ne samo radnici za radna mjesta. A toga ima samo na slobodnom trzistu, sigurno ne utvrđivanjem propisanog minimalca od strane drzave i parazitskih sindikata. Ovaj forum mi se sviđao upravo iz razloga sto se na njemu ne postuju sindikati, a vidim sad da ih se ocito zaziva kao neke posrednike između radnika i poslodavaca. To smatram zalosnim.

Haha koje tlapnje , kako to možeš nazvati dobra konkurencija ako su oni jedina zaštitarska (možda ima još jedna )tvrtka koja je dala božićnicu , pa ne misle valjda preuzeti ljude iz svih zaštitarskif firmi u hrvatskoj,dobra konkurencija bi bila kada bi svi dali nekakve božićnice a oni najveće ali ovako oni su samo firma s manje pohlepnim vlasnikom kojemu ultra profit nije jedino za što živi.O kakvim natjecanjem za radnike pričaš kad i sam znaš i tvrdiš da toga ima na birou na kile i to po tebi za manje od 2400 .Da dobri katolici i idu u crkvu neznam što reći na ovo kao da ateist ne može biti dobra osoba ...s kim se uopće prepucavam ovdje ,volio bi da se javi vlasnik Osjek sigurnosti i da kaže jel dobar vjernik ili dobar ateist OMG affraid

t je napisao/la:
Koliko vodimo dragi kolega, upravo je situacija obratna; pri sagledavanju rijesenja problema (za koje se slazemo da nije najbolje) zapanjuje me doza intelektualne lijenosti kod tebe. Pa nisu samo politicari u demokraciji a ponajmanje ne kapitalizam krivi za stanje u drzavi. Kada su dr. F. Tuđman i njegovi ljudi 90-te dosli na celo drzave zatekli su 250 000 NEZAPOSLENIH, jos toliko izmisljenih radnih mjesta, poduzeca u blokadama te citavu ekonomiju u kolapsu. Nas nije u ovu situaciju doveo nikakav kapitalizam (kapitalizam jezemlje koje su ga imale doveo do bogatstva); nas je u ovu situaciju doveo samoupravni socijalizam. A pricati o pretvorbi dva desetljeca nakon rata je isto kao i zaliti za prolivenim mlijekom. Ne mozemo se jednostavno vise vaditi na nju. Ako je recimo lopovluk u pretvorbi iznosio vrijednost danasnjih 200 milijardi kuna, pa proslo je dosada vec vise od dva desetljeca, ta dvogodisnji BDP RH je znatno visi od tog iznosa, dakle u RH je dosada stvoreno vec deset puta vise NOVOG bogatstva nego sto je iznos citave krađe u pretvorbi. Uostalom i taj neuspio pokusaj pretvorbe je bio posljednji pokusaj da se spasi ono sto je ionako komunizam obezvrijedio i unistio.

A što reći ,mislim da je suvišno ići tako duboko al kad uzmem onaj tvoj dio dobri katolici i idu u crkvu i ovaj dio komunizam obezvrijedio i unistio. odmah znam gdje ova diskusija vodi i znam da diskutiram s osobom opredjeljenog političkog svjetonazora u ovoj situaciji desno . Naučen životom ulaženje u diskusiju s osobama koje su politički opredjeljenje sve se svede na razglabanje o dubokoj politici iz kojeg ne možeš dobit istinu jer istina je najčešće u sredini i ne poznaje lijevo ili desno stoga sam ja sam u ovoj temi rekao sve što sam imao pozdrav.


Zadnja promjena: Ptičurina; čet sij 15, 2015 10:39 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Slavonski
Ozbiljan član
Ozbiljan član



Broj postova : 105
Registration date : 16.04.2011

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptysri sij 14, 2015 12:34 am

Ptičurina je napisao/la:

Ako je minimalac 2400 ne vidim problema ako bi država podigla isti na 2800 primjer za sva zanimanja za koje je potrebna SSS .Ti si u pravu oko broja nezaposlenih i nelogičnosti dizanja plaća u toj situaciji ali zaboravljaš da su isti koji bi trebali dignuti minimalac istovremeno odgovorni za toliki broj nezaposlenih al lako njima dok ima gradjana poput tebe koji to nevide i smatraju da je takva situacija normalna ne postavljajući pitanje kako je do te situacije uopće došlo.

Itekako je problem, problem je zato što taj minimalac nije odraz stvarnog stanja. Na birou ima puno ljudi koji bi radili ispod iznosa od 2 400 kn, a država, sindikati i takvi loši zakoni im to ne dozvoljavaju. Isto tako, postoji mnogo poslodavaca koji bi htjeli zaposliti ljude ispod 2 400 kn jer im oni vrijde ispod 2 400 kn tj. ne donose im dovoljnu zaradu (zbog nedostatka iskustva, vještine, invalidnosti itd.) da pokriju svoju brutto plaću od 3 500 kn (valjda si svjestan da tvoja neto placa nije ukupni trosak tvog poslodavca; tu je i brutto koji on mora placati za tebe a koji ti ni ne vidis jer ti ga ukrade drzava), a također zbog države, sindikata i loših zakona oni su onemogućeni da zaposljavaju i otvaraju radna mjesta.


Ptičurina je napisao/la:
Ovo nije istina ako je cijena s kojom tvrtke idu na natječaj i ruše jedni drugima ponudu je oko 22 - 25 kuna sat. Nijedan komitent nebi propalo da mora platiti 30-33 kn primjer a s ovom razlikom zaštitaru bi satnica umjesto 14 kn sat mogla biti 20 kn .

Ma nemoj, a tko će platiti tu razliku ? Zašto sad ti ne razmišljaš svojom glavom ? Ako tvornica čokolade angažira tvoju zaštitarsku firmu za 33 kn umjesto za 23 kn, tu razliku od 10 kn po satu cu morati platiti ja koji volim kupovati čokoladu ! A meni je cilj da platim što manje za tu čokoladu, a ne što više. Ići ću kupovati čokoladu kod one firme koja je za manje novaca angažirala zaštitarsku tvrtku jer je logično njezina čomolada jeftinija, zar ne ? Svatko od nas gleda svoju korist, ja se sigurno u trgovini na polici pri kupnji čokolade ne ću rukovoditi time koliko je snižena cijena rada portira na porti tvornice čokolade, nego koliko je niska cijena moje čokolade. A sad umjesto čokolade uzmi primjer bilo čega drugoga: kruha, cipela, hlača, cijene grijanja itd. Svi gledamo da za što manje novaca dobijemo što više toga, a sigurno se ne rukovodimo time da portiri, čistačice, vozači, tajnice ili radnici na traci firme čije proizvode kupujemo imaju veću satnicu.


Ptičurina je napisao/la:
U ovom djelu si apsolutno u pravu od slova do slova ali bih ipak dodao da bi eto barem božićnicu mogli dati.. i Osjek sigurnost je otvorena da bi imala profit pa je svojim djelatnicima ove godine dala 1300 kn + za svako djete po 200-300 kn tako nešto.

Očito su vlasnici te tvrtke dobri katolici i idu u crkvu. Dakle, ako im sutra bude trebao veći broj dobrih radnika, ne će im biti problem pokupiti ih od strane konkurenata koji imaju slabije uvjete rada. A tada će ovi da ih zadrže također morati početi davati božićnicu i uskrsnicu te ostale pogodnosti. To se inače zove dobra konkurencija i to je jedini ispravan i ucinkovit nacin da se radnicima poboljsaju radni uvjeti, kada se i poslodavci natjecu za radnike, a ne samo radnici za radna mjesta. A toga ima samo na slobodnom trzistu, sigurno ne utvrđivanjem propisanog minimalca od strane drzave i parazitskih sindikata. Ovaj forum mi se sviđao upravo iz razloga sto se na njemu ne postuju sindikati, a vidim sad da ih se ocito zaziva kao neke posrednike između radnika i poslodavaca. To smatram zalosnim.


v
Ptičurina je napisao/la:
E ovde brate baš lupetaš gluposti i ovim pokazuješ da si prihvatio situaciju u zemlji kao da je ona oduvjek takva , kao da nema razloga zašto je to tako. I kao da nije bilo tijeka propadanja ,krađe u pretvorbi i privatizacjii.To kako ti opisujes stanje u državi je slično kao da ja opisujem prometnu nesreću koja se dogodila zbog loše rasvjete i ulja na cesti u kojoj ima poginulih i onda nabrajam svačije greške od vozača do djeteta koje je svojom igrom u autu ometalo vozaća a uopće ne spomenem krivnju službi za održavanje cesta itd.Žalosno kako su vladajući u suradnji s medijima inskonstriurali da mali čovjek misleći da je načitan i obrazovan počima situaciju gledati iz njihove perspektive .

Koliko vodimo dragi kolega, upravo je situacija obratna; pri sagledavanju rijesenja problema (za koje se slazemo da nije najbolje) zapanjuje me doza intelektualne lijenosti kod tebe. Pa nisu samo politicari u demokraciji a ponajmanje ne kapitalizam krivi za stanje u drzavi. Kada su dr. F. Tuđman i njegovi ljudi 90-te dosli na celo drzave zatekli su 250 000 NEZAPOSLENIH, jos toliko izmisljenih radnih mjesta, poduzeca u blokadama te citavu ekonomiju u kolapsu. Nas nije u ovu situaciju doveo nikakav kapitalizam (kapitalizam jezemlje koje su ga imale doveo do bogatstva); nas je u ovu situaciju doveo samoupravni socijalizam. A pricati o pretvorbi dva desetljeca nakon rata je isto kao i zaliti za prolivenim mlijekom. Ne mozemo se jednostavno vise vaditi na nju. Ako je recimo lopovluk u pretvorbi iznosio vrijednost danasnjih 200 milijardi kuna, pa proslo je dosada vec vise od dva desetljeca, ta dvogodisnji BDP RH je znatno visi od tog iznosa, dakle u RH je dosada stvoreno vec deset puta vise NOVOG bogatstva nego sto je iznos citave krađe u pretvorbi. Uostalom i taj neuspio pokusaj pretvorbe je bio posljednji pokusaj da se spasi ono sto je ionako komunizam obezvrijedio i unistio.
[Vrh] Go down
Ptičurina
Ozbiljan član
Ozbiljan član
Ptičurina


Broj postova : 92
Registration date : 09.09.2008

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyned sij 11, 2015 2:44 pm

ll je napisao/la:
A zašto bi trebalo uspostaviti minimalnu plaću ? Ona uopće ne bi trebala postojati u Hrvatskoj, a ako već postoji onda ne može u nekim branšama biti propisana da je viša, a u drugima niža. Tek to onda ne bi bilo pravedno jer i ljudi koji rade u nekim brugim branšama bi sa pravom mogli prigovoriti zašto ovi imaju zakonski povlaštene minimalne plaće, koje su veće od naših minimalaca.
Jednostavno je besmisleno reći da bi plaće trebale biti više, a preko 300 000 ljudi na birou koji ne mogu pronaći posao. Zašto bi poslodavci išli dizati plaće, kada i da ih snize mogu pronaći dovoljan broj ljudi koji su spremni bespogovorno raditi. Ja bi prvi radio da mi i snize plaću jer i dalje imam svoju računicu, zar sam ja zato nesolidaran prema tebi ? Ako jesam, što si tek ti onda prema onih preko 300 000 na birou koji bi radili i za nižu svotu ?

Ako je minimalac 2400 ne vidim problema ako bi država podigla isti na 2800 primjer za sva zanimanja za koje je potrebna SSS .Ti si u pravu oko broja nezaposlenih i nelogičnosti dizanja plaća u toj situaciji ali zaboravljaš da su isti koji bi trebali dignuti minimalac istovremeno odgovorni za toliki broj nezaposlenih al lako njima dok ima gradjana poput tebe koji to nevide i smatraju da je takva situacija normalna ne postavljajući pitanje kako je do te situacije uopće došlo.

ll je napisao/la:
Ako ti sutra na silu uvedeš minimalno propisanu plaću za zaštitare, znaš li što će se dogoditi ? Dogoditi će se to da će zaštitarska usluga toliko poskupiti komitentima da će je otkazati, i većina naših radnih kolega će se naći na birou ! Pa bolje onda pusti ljude da imaju izbora hoće li raditi (pa taman i za 2 000 kn) ili će umjesto toga biti na birou, ili da uopće nemaju mogućnost izbora. Naravno da bi neki radije bili na birou, ali i sam si svjestan da te ne lažem kada kažem da mnogi ne bi, nego bi nastavili raditi i za taj iznos. Zašto dragi kolega onda braniti ljudima mogućnost izbora ??

Ovo nije istina ako je cijena s kojom tvrtke idu na natječaj i ruše jedni drugima ponudu je oko 22 - 25 kuna sat. Nijedan komitent nebi propalo da mora platiti 30-33 kn primjer a s ovom razlikom zaštitaru bi satnica umjesto 14 kn sat mogla biti 20 kn .

ll je napisao/la:
I ne znam što je tu sporno da vlasnici firmi sebi uzimaju jahtu, mercedes i ferrari, ta svatko od nas sam bira na što će potrošiti SVOJ vlastiti novac. Oni su ga zaradili profitom od svoje tvrtke. Ispravi me ako griješim, no zar netko tko otvara tvrtku ima za cilj od nje imati profit ili gubitak ? Naravno da svaki vlasnik svoje tvrtke očekuje dobitak. Nema tu izrabljivanja radnika ako se radi o slobodnom ugovoru između dvije slobodne osobe i kada svaki zaštitar može biti zamjenjen u roku od tjedan dana sa drugim zaštitarom, bez da gazda i osjeti da je isti ikada i radio kod njega. Sve dok je tako, nema ni govora "o profitu na nečijoj tuđoj grbači".

U ovom djelu si apsolutno u pravu od slova do slova ali bih ipak dodao da bi eto barem božićnicu mogli dati.. i Osjek sigurnost je otvorena da bi imala profit pa je svojim djelatnicima ove godine dala 1300 kn + za svako djete po 200-300 kn tako nešto.

ll je napisao/la:
Sve ono što sam ti rekao ne govorim sa stajališta nikakvog poslodavca, nego najobičnijeg radnika. Jednostavno tvoj zahtjev za povećanjem i utvrđivanjem minimalno propisane plaće u prvom redu je usmjeren protiv običnog malog čovjeka, radnog čovjeka. Ne sigurno protiv nekog velikog kapitaliste. Ta kapitalist će, ako ga ti onemogućiš da stvara zaradu u tvojoj zemlji, otići (skupa sa svojim kapitalom - naravno! ) u neku drugu zemlju koja nema tako idiotske zakone o radu i minimalno propisanu plaću, i opet će zarađivati, možda još i više. No što je sa svim radnim ljudima koji će ostati bez posla i kruha jer je eto u ime njih i "za njihovo dobro" propisao kolika minimalna plaća mora biti. Nemoj molim te.

E ovde brate baš lupetaš gluposti i ovim pokazuješ da si prihvatio situaciju u zemlji kao da je ona oduvjek takva , kao da nema razloga zašto je to tako. I kao da nije bilo tijeka propadanja ,krađe u pretvorbbi i privatizacjii.To kako ti opisujes stanje u državi je slično kao da ja opisujem prometnu nesreću koja se dogodila zbog loše rasvjete i ulja na cesti u kojoj ima poginulih i onda nabrajam svačije greške od vozača do djeteta koje je svojom igrom u autu ometalo vozaća a uopće ne spomenem krivnju službi za održavanje cesta itd.Žalosno kako su vladajući u suradnji s medijima inskonstriurali da mali čovjek misleći da je načitan i obrazovan počima situaciju gledati iz njihove perspektive .
[Vrh] Go down
Slavonski
Ozbiljan član
Ozbiljan član



Broj postova : 105
Registration date : 16.04.2011

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyned sij 11, 2015 5:02 am

S.t.a.l.k.e.r je napisao/la:
A o povećanju minimalne satnice zaštitara u RH ni riječi, pa šta rade onda ti zaštitarski sindikati ?? zašto tako nešto netko ne predloži ? ja u hrvatskom zaštitarstvu ne vidim ni jedan bitniji prijedlog zakona od onog o minimalnoj netto plaći zaštitara (bez putnih) koja bi trebala iznositi barem 3000 kn kao granica ispod koje nitko ne bi smio ići.

Ovo sve ostalo su bedastoće...zaštitaru je najbitnije da od svoje plaće može normalno egzistirat, a ne kakve će cipele nositi na poslu...

Sad je bila prilika da se i sindikati i zaštitari izbore za to da se MUP-om uredbom odredi minimalna plaća zaštitara, i ako je sad to propušteno onda možete sanjati ikakva poboljšanja dalje.

A zašto bi trebalo uspostaviti minimalnu plaću ? Ona uopće ne bi trebala postojati u Hrvatskoj, a ako već postoji onda ne može u nekim branšama biti propisana da je viša, a u drugima niža. Tek to onda ne bi bilo pravedno jer i ljudi koji rade u nekim brugim branšama bi sa pravom mogli prigovoriti zašto ovi imaju zakonski povlaštene minimalne plaće, koje su veće od naših minimalaca.
Jednostavno je besmisleno reći da bi plaće trebale biti više, a preko 300 000 ljudi na birou koji ne mogu pronaći posao. Zašto bi poslodavci išli dizati plaće, kada i da ih snize mogu pronaći dovoljan broj ljudi koji su spremni bespogovorno raditi. Ja bi prvi radio da mi i snize plaću jer i dalje imam svoju računicu, zar sam ja zato nesolidaran prema tebi ? Ako jesam, što si tek ti onda prema onih preko 300 000 na birou koji bi radili i za nižu svotu ?

Hajdemo prvo gledati na to da postignemo punu zaposlenost u ovoj zemlji, a to ne će mo učiniti nikakvim državnim regulacijama o minimalnim plaćama, već sa što nižim porezima prema poslodavcima, koji nam u prvom redu i otvaraju naša radna mjesta. Onda kada jednom prestane biti nezaposlenih ljudi koji hoće raditi, A NE MOGU JER IH POSLODAVAC NEMA PRAVO ZAPOSLITI UKOLIKO IM NE OSIGURA MINIMALNO PROPISANU PLAĆU, onda će poslodavci prirodnim putem (a ne besmislenim umjetnim) biti prisiljeni podizati plaću jer naprosto ne će imati drugog načina da zadrže dovoljan broj ljudi.

Ako ti sutra na silu uvedeš minimalno propisanu plaću za zaštitare, znaš li što će se dogoditi ? Dogoditi će se to da će zaštitarska usluga toliko poskupiti komitentima da će je otkazati, i većina naših radnih kolega će se naći na birou ! Pa bolje onda pusti ljude da imaju izbora hoće li raditi (pa taman i za 2 000 kn) ili će umjesto toga biti na birou, ili da uopće nemaju mogućnost izbora. Naravno da bi neki radije bili na birou, ali i sam si svjestan da te ne lažem kada kažem da mnogi ne bi, nego bi nastavili raditi i za taj iznos. Zašto dragi kolega onda braniti ljudima mogućnost izbora ??

I ne znam što je tu sporno da vlasnici firmi sebi uzimaju jahtu, mercedes i ferrari, ta svatko od nas sam bira na što će potrošiti SVOJ vlastiti novac. Oni su ga zaradili profitom od svoje tvrtke. Ispravi me ako griješim, no zar netko tko otvara tvrtku ima za cilj od nje imati profit ili gubitak ? Naravno da svaki vlasnik svoje tvrtke očekuje dobitak. Nema tu izrabljivanja radnika ako se radi o slobodnom ugovoru između dvije slobodne osobe i kada svaki zaštitar može biti zamjenjen u roku od tjedan dana sa drugim zaštitarom, bez da gazda i osjeti da je isti ikada i radio kod njega. Sve dok je tako, nema ni govora "o profitu na nečijoj tuđoj grbači".

Sve ono što sam ti rekao ne govorim sa stajališta nikakvog poslodavca, nego najobičnijeg radnika. Jednostavno tvoj zahtjev za povećanjem i utvrđivanjem minimalno propisane plaće u prvom redu je usmjeren protiv običnog malog čovjeka, radnog čovjeka. Ne sigurno protiv nekog velikog kapitaliste. Ta kapitalist će, ako ga ti onemogućiš da stvara zaradu u tvojoj zemlji, otići (skupa sa svojim kapitalom - naravno! ) u neku drugu zemlju koja nema tako idiotske zakone o radu i minimalno propisanu plaću, i opet će zarađivati, možda još i više. No što je sa svim radnim ljudima koji će ostati bez posla i kruha jer je eto u ime njih i "za njihovo dobro" propisao kolika minimalna plaća mora biti. Nemoj molim te.

S.t.a.l.k.e.r je napisao/la:

Iz tog zaštitarstava u Hrvatskoj treba pobjeći, meni čim uleti prva bolja prilika idem i taj ću dan proslaviti kao ni jedan drugi u životu, kao drugo rođenje.
Drago mi je, ovakvo razmišljanje je već konstruktivno, poticajno i dobrodošlo. Takav stav je upravo ono što nam i treba.
[Vrh] Go down
S.t.a.l.k.e.r
Član
Član



Broj postova : 48
Registration date : 12.05.2012

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptyuto sij 06, 2015 5:22 pm

A o povećanju minimalne satnice zaštitara u RH ni riječi, pa šta rade onda ti zaštitarski sindikati ?? zašto tako nešto netko ne predloži ? ja u hrvatskom zaštitarstvu ne vidim ni jedan bitniji prijedlog zakona od onog o minimalnoj netto plaći zaštitara (bez putnih) koja bi trebala iznositi barem 3000 kn kao granica ispod koje nitko ne bi smio ići.

Ovo sve ostalo su bedastoće...zaštitaru je najbitnije da od svoje plaće može normalno egzistirat, a ne kakve će cipele nositi na poslu...

Sad će donijeti taj zakon, i kolko će onda biti tišina prije nego se opet dođe na raspravu o novim zakonima ? barem 10 godina, a narednih 10 godina zaštitari će biti u istom govnu ko i do sad...

Sad je bila prilika da se i sindikati i zaštitari izbore za to da se MUP-om uredbom odredi minimalna plaća zaštitara, i ako je sad to propušteno onda možete sanjati ikakva poboljšanja dalje.

Moja firma je ok i uređena je, imam uskrsnicu, božičnicu itd, ali je plaća isto tako loša kao i u svim drugim firmama, dakle sve skupa cca oko 3000 kn i to je to.

Iz tog zaštitarstava u Hrvatskoj treba pobjeći, meni čim uleti prva bolja prilika idem i taj ću dan proslaviti kao ni jedan drugi u životu, kao drugo rođenje.

Jadni su ljudi koji se upletu u to zaštitarstvo i na njega potroše život.

Jebem ti posao u kojem nosiš oružje, čuvaj ljudske živote i istovremeno riskiraš svoj za 2500 kuna, bog te neće...pa to da te netko čuje plakao bi se.

Pa mene često kad ljudi vide, onako atletski građenog, pištolj oko struka, uredan, krvata ovo ono, uvijek pomisle da imam zapravo dobru plaću...onda kad im kažem kolka mi je plaća počnu se plakati nad menom i ono kao žale me ko neko siroče...

Taj osjećaj u životu se ne može mjeriti ni sa čim, taj osjećaj poniženja itd...a zašto ? da bi kojekakvi šupci tipa Marić i ostale glavonje u HR zaštitarstvu imale jebene jahte, mercedese, ferarije itd...
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin
Admin


Broj postova : 175
Age : 43
Registration date : 09.09.2007

Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Emptypon sij 05, 2015 2:35 am

Datum objave: 9.12.2014, 11:02
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Security


Kao što je već dobro poznato, u pripremi je novi Zakon o privatnoj zaštiti koji je upravo prošao još jednu javnu raspravu. Koje sve novine novi Zakon donosi, a koje su najčešće primjedbe zainteresirane javnosti moglo se čuti na nedavnom savjetovanju u MUP-u, potom na konferenciji Ceha zaštitara, a mi ih donosimo na jednom mjestu.
Po prijedlogu novog Zakona, izrijekom se utvrđuje da je privatna zaštita sigurnosna djelatnost u cilju postizanja prihvatljive razine javne sigurnosti građana i njihove imovine te osiguranja javnog reda i mira; detaljno se definiraju pojmovi te se ujednačava nadležnost na način da se u cijelom tekstu Zakona navodi samo Ministarstvo, bez obzira što neke poslove obavlja nadležna Policijska uprava. Jednako tako, uvodi se obveza imenovanja stručne osobe u objektima i prostorima I. i II. kategorije (najrizičniji objekti, kritična
infrastruktura, novčarske institucije i sl.). Novi Zakon donosi i konkretno propisane uvjete koje moraju ispunjavati pravne osobe i obrtnici koji dolaze sa područja EU i imaju izdano odobrenje u matičnoj državi, a u RH žele obavljati djelatnost privatne zaštite na temelju dopusnice koju izdaje Ministarstvo unutarnjih poslova.

Propisuje se izdavanje dopusnice fizičkim osobama koje imaju izdano dopuštenje u matičnoj državi članici EU; uvode se uvjeti i načini obavljanja povremenih i privremenih poslova privatne zaštite u RH. Uvodi se i obveza poslovanja isključivo na temelju valjane pravne osnove, čime se izbjegava ulaženje zaštitara u posjed koji je opterećen sporovima; uvodi se mogućnost da obrtnici obavljaju poslove tjelesne zaštite, ali i mogućnost ukidanja odobrenja u slučaju da pravna osoba ili obrtnik više ne žele obavljati djelatnost privatne. Novi Zakon donosi i pojednostavljenje i skraćivanje postupka izdavanja odobrenja za pravne osobe i obrte, obzirom da se
sigurnosna provjera I. stupnja provodi iznimno. Uvode se dvije nove kategorije zaštitara, a to su zaštitar-specijalist i zaštitar-IPU. Prijedlozi i primjedbe s druge strane idu u smjeru polaganja ispita svakih 5 god. za zaštitara–specijalistu, periodičko gađanje jednom godišnje za zaštitara–specijalistu, izbacivanje uvjeta posebnih vještina za zaštitara–specijalistu, dopuštanje drugih sredstva osim vatrenog oružja (suzavac, lisice za vezivanje, kontaktni ili beskontaktni elektrošokeri, palica).

Za osiguranje sportskih natjecanja ili javnih okupljanja trebalo bi uvesti zaštitne kacige, štitnike za leđa-prsa, štitnike za ruke i noge. Jedan je od prijedloga da se zaštitaru ne uzima ovlast dok mu se ne dokaže krivnja po prekršaju, da se treba propisati vrsta i kroj odora u odnosu na radno mjesto i godišnje doba, da poslodavci osim odore moraju osigurati remenje, cipele i sl.
Po jednom od prijedloga privatnu zaštitu bi mogle obavljati pravne osobe i obrtnici koji nisu u protekle dvije godine kažnjeni prekršajno ili kazneno zbog neisplate plaće radnicima ili drugih poreznih prekršaja. MUP bi trebao donijeti pravilnik o cijeni rada u zaštitarstvu te zabraniti obavljanje djelatnosti od minimalno dvije godine radi nepoštivanja propisane cijene rada.

Predlaže se i preispitivanje uvjeta osoba koje su oslobođene polaganja ispita za privatnu zaštitu jer je to diskriminacija srednje policijske škole, trebalo bi uskladiti uvjete poslovanja za domaće i ostale građane EU, a vrijeme intervencije ne ograničavati propisanim rokovima. Predlaže se i da se u Zakon uvrste izrijekom poslovi pregleda putnika i ručne prtljage.

Donosimo i prijedloge koje je MUP-u proslijedio Svoje prijedloge koje je proslijedio mr. krim. Željko Cvrtila, kolumnist časopisa Zaštita. On apelira na predlagatelja Zakona da razmotri navedene prijedloge radi izglasavanja što kvalitetnijeg propisa, koji će pridonijeti pravilnom reguliranju privatne zaštite, prije svega radi što kvalitetnije zaštite osoba i imovine.

"Sukladno javnom pozivu MUP-a za davanje prijedloga i komentara na Nacrt prijedloga Zakona o privatnoj zaštiti, pored mojih dosadašnjih desetak prijedloga na anomalije u postojećem ZPZ izraženih kroz članke u časopisu Zaštita ili na okruglim stolovima zaštitarstva (kojih je više prijedloga i ugrađeno u ovaj Nacrt) dajem još neke prijedloge" napisao je u uvodnom obraćanju Cvrtila. Članak po članak, Cvrtila konkretno predlaže slijedeće:

Članak 3. propisuje osobu zaduženu za organizaciju i unutarnji nadzor provedbe sigurnosti.
Prijedlog: takva osoba bi morala imati najmanje stručnu spremu prvostupnika ili specijaliste, ovisno o kategoriji ugroženosti. Radi se o kompleksnim i stručnim poslovima koje je teško kvalitetno obnašati bez adekvatne stručne spreme i posebnih stečenih znanja, koje je teško nadomjestiti polaganjem stručnog ispita, kako je navedenim člankom propisano. Isto se odnosi i na zaštitarskog obrtnika i odgovornu osobu u zaštitarskim tvrtkama (što je do sada bilo dobro propisano).

Člankom 17. st. 1. propisuje se iznimka za pravne osobe i obrtnike koji su u sudski registar upisali samo obavljanje djelatnosti tehničke zaštite da ne moraju donositi akt o radnoj odori niti podnositi dokaze o ispunjavanju prostornih i tehničkih uvjeta za smještaj oružja.
Prijedlog: u taj članak treba uključiti istovjetnu iznimku i za tvrtke koje se registriraju samo za obavljanja izrade prosudbe ugroženosti. Dakle, u Zakon treba uvesti zasebnu kategoriju takvih tvrtki i obrta, kao što je to i slučaj sa zaštitarskim tvrtkama koje se samo bave tehničkom zaštitom. Nikako se ne bi smjelo dozvoliti da jedna te ista tvrtka izrađuje prosudbu, projektira i uvodi fizičke i tehničke mjere sigurnosti za pojedini objekt ili prostor. Tako mjere sigurnosti znatno poskupljuju i višestruko više koštaju naručitelja zaštite, jer je posve jasno da će tvrtka koja ugrađuje tehničku sigurnost i pruža tjelesnu zaštitu - ako će istovremeno provoditi i prosudbu ugroženosti - potrebu za tjelesnim i tehničkim mjerama znatno "napumpati" i tako si omogućiti višestruku zaradu. Takav nepotreban trošak posebno će trpjeti novčarske ustanove koje su obveznici raznih vrsta tehničkih zaštitnih mjera i tjelesne zaštite sukladno postojećem Zakonu o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju s gotovim novcem i vrijednostima, a u pripremi je novi Zakon o zaštiti novčarskih ustanova, koji te mjere još više pooštrava. Omogućavanje istoj tvrtci ili obrtu da prosuđuje odnosno propisuje potrebne mjere zaštite i izvršava njihovo uvođenje i provođenje, opasan je presedan i sukob interesa. Takav sukob interese u mnogim strukama nije dozvoljen. Tako se primjerice u građevinarstvu jasno zna tko projektira i nadzire, a tko gradi građevine i koje se kvalifikacije za pojedine od tih poslova moraju imati.

Člankom 44. propisano je da poslove izrade prosudbe ugroženosti može izrađivati zaštitar-tehničar koji ima samo srednju strukovnu školu, svrstana je u istu kategoriju kao i zaštitar-IPU koji mora imati stručnu spremu magistra ili specijaliste.
Prijedlog: osobe sa srednjom stručnom spremom ne bi smjele obavljati poslove izrade prosudbe ugroženosti. Takav način je dezavuiranje i obezvređivanje školovanja i struke. Ne može se dogoditi da iste poslove obavljaju osobe s čak pet godina razlike u školovanja. Ovo je poruka svima onima koji se školuju i tako troše i vrijeme i novac, da je to nepotrebno jer će raditi iste poslove i imati ista primanja kao da se i nisu školovali. Naravno da je ključni razlog kvalitete obavljenog posla koja zasigurno ne mogu biti isti kada je tolika razlika u školskoj spremi. Isto tako nije jasno kakve to kvalifikacije ima osoba tehničke struke za izradu prosudbe ugroženosti, obzirom se zna da prosudba ugroženosti analizira kompletnu sigurnosnu situaciju pojedinog objekta ili prostora i predlaže sveukupne mjere zaštite, a ne samo tehničke mjere. Postavljanje tehničkih uređaja je fizičko tehničko izvršenje poslova, a ne misaona i analitička operacija koju predviđa prosudba ugroženosti. Ovdje su pobrkani poslovi postavljanja tehničkih instalacija i cjelokupne prosudbe ugroženosti i zato te poslove svakako treba razdvojiti. Zaštitar-tehničar s visokom kvalifikacijom bi svakako mogao izrađivati prijedlog mjera zaštite s tlocrtom (skicom) i projektiranje sustava tehničke zaštite za objekte, obzirom je za takve poslove školovan.

Članak 45. propisuje da poslove izrade prosudbe ugroženosti može obavljati zaštitar-tehničar i zaštitar-IPU i to isključivo kao obrtnik, zaposlenik obrta, trgovačkog društva ili unutarnje čuvarske tvrtke.
Prijedlog: zaštitari-IPU ne bi trebali biti stalni zaposlenici jer se radi o periodičnim poslovima, a ne stalnim svakodnevnim poslovima kao što je slučaj s ostalim zaštitarskim djelatnostima (tjelesna i tehnička zaštita). Ti poslovi bi se mogli raditi putem Ugovora o djelu, sukladno važećem radno pravnom zakonodavstvu, i time bi bili manji teret za poslodavca, jer bi poslodavci zaštitare-IPU angažirali samo u slučaju potrebe za takvim poslovima. (N.G.K.)
Kod:
Izvor.http://zastita.info/
[Vrh] Go down
Sponsored content





Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty
PostajNaslov: Re: Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti   Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti Empty

[Vrh] Go down
 
Novine i primjedbe na prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
HRVATSKI ZAŠTITARI :: Zaštitari u medijima-
Forum(o)Bir: